Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika ogólna - [MK3] Linka hamulca recznego, jak wymienić ?

kazi - 20 Paź 2008, 10:17
Temat postu: [MK3] Linka hamulca recznego, jak wymienić ?
Jedni mówią, że trzeba zdjąć wydech drudzy ze nie trzeba, jedni mają blache pod spodem a inni nie. Proszę napisać krok po kroku jak sie do tego zabrać? Słyszałem ze linka występuje w dwóch częściach tzn. linka głowna od lewarka i linka tzw podwójna do lewego i prawego koła. Jak sie do tego zabrać i czy nie będzie problemu z dostaniem sie do niej i jej zamontowaniem. Słyszałem, że aby wymienić linke należy najpierw ją wymontować później kupić bo są różne jej długości.

Problem w mojej fiescie jest taki, że linka w prawym tylnym kole nie wraca z powrotem po zaciągnięciu. Jeśli chce zeby wróciła to muszę wsadzić cos miedzy ramię w szczekach i ręcznie ją wrócić.
Szczęki już wymieniłem bo poprzednie w tym prawym kole popękały, zapewne od ciągłego tarcia o bemben.

Proszę o helpa. :kaput: :)

Tommur - 20 Paź 2008, 11:58

Mi w demontażu przeszkadzały tylko osłony termiczne (ne pewno je musisz zdjąć). Wydech odginając zdejmiesz linkę. Potem od strony bębna rozbiórka (zaślepka linki i wypychasz ją na zewn).
kazi - 20 Paź 2008, 12:54

a jak odkrecic te oslony ? tam wyglada na to ze od srodka jest sroba i co cala podloge musze zdejmowac? ehh ciezko to wyglada :( nawet nie widac gdzie to idzie do lewarka recznego. A da sie to wogole bez kanalu zrobic?
odyniec - 20 Paź 2008, 13:15

osłonę zdejmiesz bez problemu. tam są takie nakrętki dziwaczne, ale chyba są na klucz nr 17, czy 19. Je może być ciężko odkręcić i przykręcając lepiej dać jakąś konserwacje antykorozyjną.
Tommur - 20 Paź 2008, 13:24

no bez kanału to się raczej zmęczysz bardzo. Osłony termiczne są na blaszki metalowe (mają naciete krzyżyki pośrodku). Są wciśnięte na bolec wystający z karoseri. Jaki klucz 17. U mnie śrubokętem zeszły.
kazi - 20 Paź 2008, 13:48

zdjalem ta oslone termiczna w koncu. Jedna sroba nie chciala puscic bo ktos ja inteligentnie zagial i musialem wyrwac oslone. Po srodku jest ten pólksiezyc co sie rozdwajaja na nim linki. Rozumiem ze najpierw musze odkrecic jeszcze wszelkie mocowania od linki odczepic je od hamulcow z bembnow prawy i lewy a pozniej ta linka sama zejdzie tak? czy trzeba cos w tym polksiezycu krecic? bo on jak na zlosc ma mozliwosc krecenia ale od gory .
Tommur - 20 Paź 2008, 14:16

Przed tym półksiężycem na lince która idzie do ręcznego jest śruba którą naciągasz i regulujesz linkę. Musisz ją poluzować bo inaczej nie zejdzie ci ona z półksiężyca. No oczywiście w tunelu pod autem są blaszki lu8b plastiki które prowadzą linkę. Przy kołach mechanik mi ściagał bo ja się poddałem :-) .
kazi - 20 Paź 2008, 14:44

Dzieki wszystkim za pomoc. Bez większych problemów zdjałem stara linke i zalożylem nową. Musze teraz tylko naciągnąć tą nową linkę i bedzie ok :) . I ktos mi tu mówił ze cieezko sie wymienia .... a jednak udało się i jestem w stanie stwierdzić ze nie trzeba zdejmować wydechu do tej operacji. Było fajnie :) a wszystko w sumie zajęło mi razem 2,5 h :) , bez kanału i bez podnośnika :)
dominon - 10 Wrz 2011, 21:01

kazi napisał/a:
(...) bez kanału i bez podnośnika :)


To kolega chyba dołek pod autem wykopał, albo połową na krawężniku stanął :-P
Ale żarty na bok, również mam do wymiany linki i w ogóle całe tylne hamulce do remontu. Może kolega napisać jak to cenowo wychodzi, bo trzeba mierzyć siły na zamiary bądź grubość portfela.

Jagla - 17 Kwi 2013, 11:42

Tez mam problem z prawym kolem i musze linke wymienic(koszt od 50 zl :/ ) i zapewne jeszcze cos porobic bo mi trze caly czas
Pietrekk - 17 Kwi 2013, 15:43

Aleś wykopał...
Pawełos666 - 19 Kwi 2013, 15:24

haha nie linke tylko szczek koniec pewnie linka to zadkosc zacieta

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group