Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka ogólna - [MK7] Strzałka informująca o zmianie biegu

michal77 - 7 Lut 2012, 08:34
Temat postu: [MK7] Strzałka informująca o zmianie biegu

Czy wszystkie fiesty mk7 to mają, u mnie się nie zapala, czy może trzeba to jakoś aktywować?

free66 - 7 Lut 2012, 20:38

U mnie też się nie zapala.
mieszko - 7 Lut 2012, 21:11

u mnie też jest a mam MK6 - ale nigdy się nie zapaliła
artax - 7 Lut 2012, 22:05

Jesli strzalka jest na zegarach to nie jest od biegow tylko zapala sie jak silnik osiąga max zakres obrotow :fox: Patrz ;instrukcja.
pzdr

Parzych - 7 Lut 2012, 22:44

mieszko napisał/a:
u mnie też jest a mam MK6
A u mnie nie ma... gy
mieszko - 7 Lut 2012, 22:55

Parzych, przyjrzyj się dokładnie wskaźnikom, poświeć np. latarką to zobaczysz
smyr - 7 Lut 2012, 23:06
Temat postu: Re: Strzałka informująca o zmianie biegu
michal77 napisał/a:

Czy wszystkie fiesty mk7 to mają, u mnie się nie zapala, czy może trzeba to jakoś aktywować?

Według instrukcji: Zapala się, aby poinformować kierowcę, że zmiana biegu na wyższy może zapewnić zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji CO2. Nie zapala się w czasie gwałtownego przyspieszania, hamowania lub gdy wciśnięty jest pedał sprzęgła.

Strzałka we Fiestach mk7 z początku produkcji prawdopodobnie nie była aktywna we wszystkich wersjach (po raz pierwszy pojawiła się chyba w modelach ECOnetic). Od rocznika modelowego 2011 już wszystkie wersje mają aktywną strzałkę w standardzie. Jak na razie nie znalazłem możliwości jej wyłączenia z poziomu MENU. Domyślnie włącza się przy 2000 obr/min. Jak dla mnie mało przydatny gadżet. Więcej przeszkadza niż pomaga.

michal77 - 9 Lut 2012, 01:03

smyr napisał/a:
Jak na razie nie znalazłem możliwości jej wyłączenia z poziomu MENU.
Można to aktywować/deaktywować przez IDS'a. .
smyr napisał/a:
Domyślnie włącza się przy 2000 obr/min.
Czyli tzn że przy 2000 można/trzeba zmienić bieg na wyższy? Ja zmieniam dużo "wyżej".
smyr - 9 Lut 2012, 01:15

michal77 napisał/a:
Czyli tzn że przy 2000 można/trzeba zmienić bieg na wyższy? Ja zmieniam dużo "wyżej".

Strzałka stanowi jedynie sugestię. Jak się zacznie świecić (od 2000 obr/min.) to masz informację, że możesz/powinieneś zmienić bieg na wyższy, jeśli chcesz oszczędzać paliwo/zmniejszyć emisję CO2 (domyślnie była to funkcja dla "ekologicznych" wersji ECOnetic). Dlatego właśnie piszę, że to zbędny gadżet jak dla mnie.

Parzych - 9 Lut 2012, 01:28

Ta strzałka pomaga... zmniejszyć spalanie, ja bym wolał strzałkę pokazującą kiedy zmienić bieg, aby uzyskać najlepsze osiągi podczas przyspieszania... Tzw shift light (albo podobnie)...
Stunt_Man - 9 Lut 2012, 16:29

Parzych napisał/a:
mieszko napisał/a:
u mnie też jest a mam MK6
A u mnie nie ma... gy

a u mnie jest :nawalony:

JoeMix - 9 Lut 2012, 20:52

Parzych, strzałkę na desce masz?
michal77 - 9 Lut 2012, 20:57

Tak mi odpowiedział Pan w serwisie na pytanie czy można aktywować tę strzałkę (na desce jest):
Cytat:
Jeżeli chodzi o sygnalizację zmiany biegu, nie jestem pewny czy ta funkcja jest programowalna, może zależeć od poziomu wyposażenia zestawu wskaźników, możemy to sprawdzić przy programowaniu świateł bez wpływu na cenę.

Jadę na programowanie świateł to sobie przy okazji sprawdzę, skoro to nic więcej nie kosztuje.
Parzych - 9 Lut 2012, 21:15

JoeMix napisał/a:
Parzych, strzałkę na desce masz?
Ciągle zapominam sprawdzić, ale raczej nie mam...
Alfx - 10 Lut 2012, 15:45

Jest, działa... na początku przeszkadzała, a teraz już nie zwracam uwagi...

To kontrolka ECO, pokazuje nam, kiedy zwiększa się emisja CO2 i należałoby zmienić bieg na niższy.
Nie włącza się na 5 biegu, więc wg informacji ASO - na 5 biegu nie emituje zwiększonej ilości CO2! Heh!
:rotfl:

michal77 - 12 Lut 2012, 21:25

W dwóch różnych wydaniach instrukcji jest nieścisłość:

© Ford Motor Company 2008



© Ford Motor Company 2010



O ile nie ma tutaj błędu, to w późniejszych rocznikach strzałka ta zmieniła zastosowanie.

Muszę to sprawdzić, gaz do odcięcia i zobaczymy czy się zapali.

Parzych - 16 Lut 2012, 21:29

Dziś mi się przypomniało i sprawdziłem, mam strzałkę w zegarach, podczas testu zegarów nie zapala się z tego co pamiętam... JoeMix podsunął mi dobry pomysł, jak zrobić żeby zaświecała się przy maksymalnym momencie lub mocy... Ale to trzeba wybebeszyć zegary, a mi się nie chce... :ups:
michal77 - 16 Lut 2012, 22:03

Dzisiaj byłem aktywować światła w ASO, serwisant mówił że strzałki tzw. funkcja ekonomicznej jazdy nie można u mnie aktywować. Tak z ciekawości zapytałem, ale mi na tym specjalnie nie zależy.
Alfx - 24 Lut 2012, 14:28

michal77 napisał/a:
strzałki tzw. funkcja ekonomicznej jazdy


To nie wskaźnik ekonomicznej jazdy, tylko niskiej emisji CO2.

Jeśli chcesz ekonomicznie jeździć, to podkręcaj przy ruszaniu w trasę (1,2,3,4 bieg) na 3-4 tysiące, a potem już spokojnie tak na 2,5 - 3 tysiące...
Sprawdziłem to ostatnio. Spalanie średnie z 6,7l/100km spadło na 5,2l/100 km. W mieście trzyma na 5,8l/100km.

Pozdr.
Robert

michal77 - 24 Lut 2012, 19:26

Alfx napisał/a:
To nie wskaźnik ekonomicznej jazdy, tylko niskiej emisji CO2
Nie wnikam, tak było napisane na zleceniu.
Ja zmieniam biegi między 2000-3000, spalanie wg kompa 6,4l/100km.

mrgregoryjan - 24 Kwi 2013, 22:20

U mnie jest taka stzalka. Zapala sie w okolicach 2000 obrotow w momencie zalacznia sie turbiny. Czyli system ma na celu zmniejszenie zuzycia paliwa tak jak pisali poprzednicy. Moze to i przydatne dla mojej zony, ja z tego nie korzystam. :cojest:
artax - 25 Kwi 2013, 09:03

Kolego turbina to kręci caly czas.Nie ma opcji aby sie włączała lub wyłączała.Ładuje albo mniej albo więcej.
pzdr

mrgregoryjan - 25 Kwi 2013, 10:13

byc moze masz racje, ale moje odczucie jest takie ze od momentu wiekszego uciagu, wiekszego momentu, czyli od ok. 1900-2000 tys. obr. strzalka sie zapala. W turbodziurze nie zapala sie czyli jest w stanie trybu ECO
artax - 26 Kwi 2013, 10:06

bo turbina zaczyna ładować powietrze .A dla mnie tego rodzaju bzdury jak jakies strzałeczki to pic na wodę .Jezdzi sie na obroty,słuch i odczucia (wyczucie auta).Trzeba koncentrować się co dzieje się z autem a nie kukać na strzałeczki i podniecać sie ,ze spali 4,5 na nie 5 litrow.Eco jazda zamula zarowno kopciuchy jak i benzynę.Te wszystkie wynalazki egr itp muszą byc czasami przedmuchane , jazda "na strzałakę "na bank je zamuli.
pzdr

mrgregoryjan - 26 Kwi 2013, 11:44

ja nie mowie ze jezdze na strzaleczki tylko twierdze jak ktos o to pyta na forum i odpowiadam jak jest.
Wiadaomo ze nikt nie bedzie jezdzil jak "cierpa" i potem opowiadal bzdury ze mu pali auto 4 litry po miescie. Ile ma spalic to nich pali, a ja musze miec frajde z jazdy i koniec :ra: :devil:
Aujto musi czuc własciciela :V:

michal77 - 22 Wrz 2014, 10:02

Żeby strzałka działała u tych co jej niemają, trzeba wymienić licznik (prawdopodobnie z datą produkcji 2011) i aktywować przez IDS.
Inwestycja wogóle nieopłacalna.

U mnie zadziałała przy okazji wymiany licznika.

langolier - 9 Gru 2014, 09:19

Jak dla mnie to przydałaby się też strzałka "zmień bieg na niższy" czyli przekroczenia granicy zdrowego rozsądku w drugą stronę.
FFDriver - 9 Gru 2014, 09:54

Właśnie z jednej strony tego brakuje, a z drugiej po kiego grzyba to w ogóle ?
Na serio zmieniacie bieg jak się zapala ta strzałka ? Ja zmieniam jak czuje potrzebę :-P
BTW od nowego roku kandydat na prawo jazdy musi podczas egzaminu wykazać się eco drivingiem.
Nie dość, że człowiek zestresowany, że i tak jedzie po mieście z prędkością max 50, a dużo również w strefach zwolnionego ruchu. Musi myśleć o wielu rzeczach, których nie robi się jeżdżąc normalnie to jeszcze teraz będzie musiał odpowiednio biegi zmieniać - paranoja jakaś.

langolier - 10 Gru 2014, 14:46

FFDriver napisał/a:
Właśnie z jednej strony tego brakuje, a z drugiej po kiego grzyba to w ogóle ?

Producent auta daje taką strzałkopodpowiedź (przecież nie tylko w Fordach ona jest) i już może napisać, że jest ECO :pop:
A czy kierowca korzysta z tego czy nie.... co go to ?

[ Dodano: Sro Gru 10, 2014 19:22 ]
Strzałka jest najwyżej jak to możliwe na desce rozdzielczej. Niedużo jeździłem Fiestą, ale podczas jazdy w zasadzie "widzę" (myślę, że chodzi o "widzenie brzegowe") - a w zasadzie wiem, że się zaświeca. A co z tą wiedzą zrobię to już moja sprawa.

FFDriver - 10 Gru 2014, 20:32

Moje pytanie raczej było retoryczne :-P
olo_r - 30 Sie 2016, 01:12
Temat postu: [MK7] Strzałka informująca o zmianie biegu
ja bym raczej zapytał jak ten shift wyłaczyć bo to trochę jak tłumaczenie żeby po sikaniu umyc łapy :)

Dziwne te nastawy bo na 4 biegu przy 2 tysiach już mruga - to niby podpowiedź do eco drivingu czy co innego??

Można to w ecu przestawić na + 300 obrotów /minutę i wtedy z eco drivera zrobimy pospolitego drivera

i nie licznik 2011 a 2010 bo ja też mam strzałę.

AnonimowyAlkoho - 30 Sie 2016, 09:38
Temat postu: [MK7] Strzałka informująca o zmianie biegu
Fieścina z 2009- też ze strzałką, więc nie ma reguły co do rocznika licznika
olo_r - 3 Wrz 2016, 22:40
Temat postu: [MK7] Strzałka informująca o zmianie biegu
bo juz sie bałem, że licznik mi podmienili z dziwnym przebiegiem, a co wogóle ta strzałka daje???? Jakbym zmieniał bieg wedle wskazania strzałki to chyba za rok bym zatarł silnik.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group