Forum FiestaKlubPolska -

Ubezpieczenia i rejestracja aut - Zgubione prawo jazdy, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny

twix1992 - 11 Lis 2010, 19:15
Temat postu: Zgubione prawo jazdy, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny
jak w temacie, wczoraj w nocy wracaliśmy drogą asfaltową w lesie i wyskoczyła nam sarna, i wjechaliśmy do rowu. fiesta zderzak skasowany, drzwi wgniecione, lampy i kierunki zbite. zaraz za nami jechał samochód który się zatrzymał, my wyszliśmy (nic nam nie było) i ten gosc zabrał nam kluczyki i wyłączył zapłon, potem przewróciliśmy auto na koło z dachu, i wypchalismy z rowu. potem gosc nam oddał kluczyki i pojechalismy do domu. w domu się zorientowałem że nie mam dokumentów, pojechalismy tam na miejsce ale nic nie znalezlismy. na policję nic nie zgłaszałem, podjechałem dzisiaj do tych gosci co nam pomogliwypchac auto ale mówią że ich nie mieli. nie mam pojęcia co się z nimi stało ;/ i teraz pytanie co mam dalej robić? jakie koszty? zgłosic na policję że miałem wypadek?
proszę o pomoc!

JoeMix - 11 Lis 2010, 19:20

Zgłoś na policje że zgubiłeś dokumenty,,, bo na prawko można przekręt zrobić z racji iż jest równoważne z DO,,,
twix1992 - 11 Lis 2010, 19:28

ale mówić im że zgłubiłem gdzieś jak szedłem czy że miałem wypadek?
arecki - 11 Lis 2010, 19:53

JoeMix napisał/a:
bo na prawko można przekręt zrobić z racji iż jest równoważne z DO


:?: od kiedy ?

Parzych - 11 Lis 2010, 19:53

Cytat:
ale mówić im że zgłubiłem gdzieś jak szedłem czy że miałem wypadek?
A co ich obchodzi, w jakich okolicznościach zgubiłeś dokumenty :?: Możesz powiedzieć, że nie wiesz i dopiero w domu się zorientowałeś, że ich nie masz... Lepiej zgłoś utratę... :yes:
JoeMix - 11 Lis 2010, 19:58

arecki napisał/a:
:?: od kiedy ?
Odkąd na prawo jazdy jest Twoje zdjęcie, PESEL, Adres zameldowania i wzór podpisu,,, wiem co mówię bo plastikowy dowód osobisty wyrobiłem niedawno dopiero, a książeczki kiedy utraciły ważność 3 lata temu?
arecki - 11 Lis 2010, 20:00

mówisz, że dostaniesz np kredyt na prawo jazdy ?:? dobre...
JoeMix - 11 Lis 2010, 20:06

Obcym dokumentem nic nie zwojujesz,,, więc musisz mieć wejście, wtedy bierze się dane z prawa jazdy, tam też jest wzór podpisu,,, zresztą nie będę pisał jak się przekręty robi,,,
arecki - 11 Lis 2010, 20:06

twix1992, jeśli zgubiłeś dowód osobisty to od razu idź do najbliżeszgo banku i go zastrzeż...
twix1992 - 11 Lis 2010, 20:07

a bez zgłoszenia na policję nie dostanę dupliaktu prawka i dowodu rej. w wydziale komunikacji?

arecki nie zgubiłem dowodu osobistego.

arecki - 11 Lis 2010, 20:10

JoeMix, piszesz o przekrętach a ja o realiach. W Polsce tylko dowód osobisty i paszport są dokumentami potwierdzającymi tożsamość...i tylko na nie można coś załatwić...

poza tym jest coś takiego jak numer i seria DO jest to podstawowa rzecz do zrobienia przekrętu :] a sam serii i numeru nie wymyślisz bo sa na to odpowiednie algorytmy

[ Dodano: Czw Lis 11, 2010 20:14 ]
twix1992 napisał/a:
a bez zgłoszenia na policję nie dostanę dupliaktu prawka i dowodu rej. w wydziale komunikacji?


tak

JoeMix - 11 Lis 2010, 20:45

arecki, może masz racje ale ja komórkę mam wykupioną na podstawie jak to się mówi powszechnie pozwolenia na brań (zdjęcie, adres, pesel i wzór podpisu, poświadczone przez komendanta policji) w salonie wystarczyło do potwierdzenia mojej tożsamości, wiele miesięcy nie miałem dowodu i co prawda kredytu nie brałem ale prawko wystarczyło aby coś w banku załatwić (a ponoć tylko na DO można).
arecki - 11 Lis 2010, 20:57

JoeMix, to gratuluję załatwienia tel i sprawy w banku bez dowodu, ja osobiście bym takie miejsca omijał szerokim łukiem :] wiem co mówię bo od paru lat w tym siedzę.

pozdr

JoeMix - 11 Lis 2010, 21:03

arecki napisał/a:
ja osobiście bym takie miejsca omijał szerokim łukiem
Ale w wielu miejscach wiele załatwisz,,, dlatego pisałem co by zgłosić na policje - kryjesz w sumie własny zad,,, Kupel z pracy zgubił DO i całą resztę, na drugi dzień zgłosił na policje, jak się okazało po 2 tygodniach jeszcze tego samego dnia co zgubił dokumenty ktoś wziął 20tyś kredytu,,, dobrze że w jakimś dziwnym mieście, a kumpel ma krycie z roboty ze był w drugim końcu polski,,,
arecki - 11 Lis 2010, 21:15

JoeMix napisał/a:
Kupel z pracy zgubił DO i całą resztę, na drugi dzień zgłosił na policje, jak się okazało po 2 tygodniach jeszcze tego samego dnia co zgubił dokumenty ktoś wziął 20tyś kredytu,,,


podstawowy błąd, zgłoszenie utraty/skradzenia dowodu os. na samej policji jest śmieszne...dowód trzeba jak najszybciej zastrzec a policja tego nie robi.

Pele - 11 Lis 2010, 21:22

Arecki, zastrzega się go w obojętnie jakim banku i oni informują resztę banków czy jak ??
arecki - 11 Lis 2010, 21:27

obojętnie jaki bank. Służy do tego MIG-DZ jest to ogólnokrajowy system, po wprowadzeniu dokumentu do systemu jest on juz widoczny dla wszystkich.
Docio - 12 Lis 2010, 00:53

arecki napisał/a:
JoeMix, piszesz o przekrętach a ja o realiach. W Polsce tylko dowód osobisty i paszport są dokumentami potwierdzającymi tożsamość...i tylko na nie można coś załatwić...


Bez satysfakcji ale nieprawda. Każdy zabezpieczony dokument z danymi personalnymi, zdjęciem i danymi wystawiającego może być uznany jako dokument potwierdzający tożsamość. Biegłość osób kontrolujących decyduje, czy postrzegamy ich jako fachowców, czy jako wystraszone popłochy. A paszport od dwóch dekad nie jest głównym dokumentem tożsamości, gdyż już nie jest dokumentem "wymiennym" i możesz go trzymać w szafie, razem ze skarpetkami. Co ciekawsze na potwierdzenie tożsamości możesz okazać jakąkolwiek kartę płatniczą lub kredytową, tym bardziej w banku.

Skoro jednak piszemy o dokumentach tożsamości uznawanych powszechnie jako dokumenty potwierdzające tożsamość, to najważniejszymi są: dowód osobisty, paszport,
prawo jazdy, książeczka marynarska, książeczka wojskowa, karta pobytu. Najważniejsze, gdyż powszechnie używane i honorowane, co nie znaczy, że nie ma innych, które w danym miejscu są ważniejsze niż wszystkie wymienione powyżej.

Jeśli można jeszcze tak przy okazji. Który bank u nas jeszcze jest tak zacofany, że można w nim wypłacić gotówkę na dowód osobisty? Tylko na dowód jak dobrze zrozumiałem. I już zupełnie na koniec. MIG-DZ to istnieje? Wydaje mi się, że został zamieniony przez inny system już w 2000r, zaraz po tym jak dane zaczęły być przekazywane eliksirem.

arecki - 12 Lis 2010, 09:03

Docio napisał/a:
Każdy zabezpieczony dokument z danymi personalnymi, zdjęciem i danymi wystawiającego może być uznany jako dokument potwierdzający tożsamość.
Docio napisał/a:
książeczka marynarska, książeczka wojskowa

czy te dokumenty są zabezpieczone?
poza tym może byc uznany a jest to wiesz...
Docio napisał/a:
A paszport od dwóch dekad nie jest głównym dokumentem tożsamości, gdyż już nie jest dokumentem "wymiennym" i możesz go trzymać w szafie, razem ze skarpetkami

niewymienny mówisz ? :hahaha:
Docio napisał/a:
Co ciekawsze na potwierdzenie tożsamości możesz okazać jakąkolwiek kartę płatniczą lub kredytową, tym bardziej w banku

coraz ciekawiej :-)
Docio napisał/a:
MIG-DZ to istnieje?

istnieje i ma się coraz lepiej...a elixirem to możesz sobie za gaz zapłacić


Dokumenty potwierdzające tożsamość RP:
dowód osobisty
paszport – wszystkie typy
karty pobytu – wszystkie typy
polski dokument podróży dla cudzoziemca
tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca
dokument podróży przewidziany w Konwencji Genewskiej
wiza – wszystkie typy
tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca
polski dokument tożsamości cudzoziemca
prawo jazdy – wszystkie typy

i nie ma tu mowy o widzimisię jakiegos pacjenta co nas kontroluje :]


END OT :-)

Docio - 12 Lis 2010, 10:12

Paszport jest niewymienny, gdyż możesz go posiadać równocześnie z dowodem osobistym. Wcześniej mogłeś posiadać tylko jeden dokument a BP przy wydawaniu paszportu odbierało dowód osobisty.
Książeczka marynarska jak i książeczka wojskowa jest dokumentem tożsamości i nie ja to wymyśliłem. A zabezpieczone są choć zapewne myślisz o foliowaniu, hologramach itp.
W sprawie potwierdzenia kartą płatniczą nie musisz wierzyć, nie moja sprawa. Banki zrobiły krok na przód i wydają własne karty tożsamości do załatwiania spraw a DO można sobie... Póki jednak co załatwiałem sprawy w trzech różnych bankach tylko z DO i kartą płatniczą lub kredytową. Aby Cię dobić to dopiszę jeszcze legitymację emeryta, która choć tylko raz ale była uznana za potwierdzenie tożsamości.
W sprawie wymienionych dokumentów napiszę tak. Jak już "rżniesz" informacje ze strony www to mógłbyś przynajmniej się zastanowić czego to dotyczy a tak wyszło mocno bezmyślnie. Chciałbym zobaczyć u Ciebie którykolwiek dokument z wymienionych poczynając od karty pobytu a kończąc na polskim dokumencie tożsamości cudzoziemca. Wcześniej poddałeś w wątpliwość, że ani książeczka marynarska, ani książeczka wojskowa nie są zabezpieczone. A czy widziałeś kiedykolwiek te dokumenty i te które wymieniłeś? Kolego nie masz pojęcia o czym piszesz a stawiasz się na piedestale.

arecki - 12 Lis 2010, 10:20

:) :) :)

wiem o czym pisze bo na codzień sie tym zajmuję


hehe

Docio - 12 Lis 2010, 12:07

arecki napisał/a:
:) :) :)

wiem o czym pisze bo na codzień sie tym zajmuję


hehe


No to zadziwiające iż nie wiesz o tym, ze książeczka żeglarska marynarza w świetle ustawy jest dokumentem tożsamości, w świetle umów międzynarodowych pozwala na pwejście do wszystkich portów świata, i ponownie w świetle ustawy poza portami umożliwia podróż np samolotem a traktowana jest jako paszport służbowy.
Ustaw poszukaj sobie, może się doszkolisz przy okazji. A skoro o doszkalaniu mowa, to dokument stwierdzający tożsamość i dokument na podstawie ktorego można stwierdzić tożsamość to nie to samo. Kłania się tu inna ustawa i proponuję zapoznać się z trybem ustalania tożsamości przez policję.

hehe

twix1992
Jest pewna różnica pomiędzy zgłoszeniem zagubienia dokumentów na policji i w banku.
Zgłoszenie na policji jest jak najbardziej ważne lecz nie chroni przed przestępstwami dokonanymi przy pomocy tych dokumentów. W razie zaistnienia takiego przestępstwa nastąpią skutki w postaci dochodzenia, czyli krótko mówiąc dotkliwe niedogodności, podczas których najczęściej trzeba udowodnić, że nie jest się "więlbłądem".
Zgłoszenie w banku wszystkich zaginionych dokumentów zwalnia Cię z myślenia o skutkach ewentualnego przestępstwa a przynajmniej tych finansowych z udziałem większości banków.
Jaką formę zgłoszenia wybierzesz to już Twój wybór i tak będziesz musiał wyrobić nowe. Nowe, gdyż nawet jak się znajdą to nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nie zostały powielone a wtedy klopoty jeszcze większe. Osobiście proponuję zgłoszenie do banku, gdyż to najzwyklejszy rozsądek.

twix1992 - 12 Lis 2010, 12:30

a wiec sprawa wygląda tak:
dziś byłem na policji, zgłosiłem zaginienie dokumentów, policjant mi powiedział zebym dał nr i jak ktoś znajdzie to będzie dzwonił. No ale ja sobie myślę teraz jak to będzie z dowodem rej. miałem tak podbity przegląd, skąd oni będą wiedzieli do keidy mam podbity przegląd jak mi wyrobią nowy dowód rej. ??

Docio - 12 Lis 2010, 14:17

Z tego co się orientuję procedura jest nieco inna. Nie wydadzą Ci wtórnika bez potwierdzenia badań.
W Twoim konkretnie przypadku powinieneś wpierw załatwić wtórnik opłaty OC. Polisę powinieneś mieć w domu, chodzi tylko o kwit. Zrobić wtórnik prawa jazdy i dowód rejestracyjny tymczasowy. Poprosić o dokument pojazdu do badań, tam gdzie wtórnik dowodu rejestracyjnego, i z tym wszystkim na stację badań, gdzie po badaniu otrzymasz kolejny kwit. Z tym wszystkim ponownie do urzędu po dowód rejestracyjny.

Jeśli coś pomyliłem, to zaraz mnie ktoś poprawi i będziesz miał pełną informację.

twix1992 - 12 Lis 2010, 14:26

ludzie wszytsko się dobrze skonczyło, te goście co jechali za nami i pomogli nam samochód wyciągnąc, jeden z nich dzisiaj przyniósł do kolegi dokumenty, powiedział że znalazł tam na miejscu, chociaż tak mu nie wierzę bo ja tam byłem 3 razy i nic nie było.
teraz została jeszcze naprawa samochodu.

JoeMix - 12 Lis 2010, 23:46

arecki napisał/a:
Dokumenty potwierdzające tożsamość RP:
(...)
prawo jazdy – wszystkie typy
Czyli jednak,,,
Maki - 15 Lis 2010, 21:28

Cytat:
jak się okazało po 2 tygodniach jeszcze tego samego dnia co zgubił dokumenty ktoś wziął 20tyś kredytu,,,


Jak to możliwe. Co kobita/facet nie patrzyła na zdjęcie na dowodzie. Nie rozumie tego.

Parzych - 15 Lis 2010, 21:31

Maki, jak się ma "wtyczki" to wystarczy nr dowodu i pesel...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group