Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka - [MK7] komputer pokładowy w MK7

ati55 - 16 Sty 2011, 15:48
Temat postu: [MK7] komputer pokładowy w MK7
Ponieważ nie mam tego cacka w swoim aucie czy warto się skusić na montaż i ile to może kosztować? Jak w najprostszy sposób sprawdzić czy instalacja jest już przystosowana do zainstalowania komputera bo podobno niektóre modele tego auta mają właśnie taką instalację.
firefighter1 - 23 Sty 2011, 16:45

do komputera pokładowego jest chyba inna również konsola środkowa na której wyświetlane są informacje pisane oraz inne menu. A co ciekawsze w tym modelu jest jeden soft od wszystkiego czyli radio, alarm, komputer i parametry jednostki są zapisane w jednym układzie elektronicznym. Wiem to jak miałem fabrycznie montowany alarm, a później zmieniali mi oprogramowanie od silnika-dużo czasu potrzebowali. Ja brałem właśnie dodatkowo radio z blu..komputer i sterowanie głosem to jest jeden pakiet i nie da się go wstawiać w poszczególnych częściach.
Neo178 - 23 Sty 2011, 20:00

Nie wiem jak w mk7, ale w mk6 jest to zabieg nieopłacalny. Z tego względu, że zbyt dużo podzespołów trzeba by było wymienić. Poza tym jeszcze pozostała by Ci kwestia zamontowania czujników (chyba, że funkcjonują bez komputera) i całej reszty pierdół, które komp może obsłużyć. Bo chyba nie ma sensu montować komputera tylko po to, żeby był...
AW - 23 Cze 2011, 14:45

Witam !
Czy ktoś może mi wyjaśnić co to jest TRIP ?
W komputerze wyświetla sie KM/TRIP i nie wiem co to znaczy ?
W instrukcji nie znalazłem odpowiedzi

AW

bidżej - 23 Cze 2011, 14:59

TRIP to tzw. licznik przebiegu dziennego :fox:
Piotr76 - 23 Cze 2011, 15:22

Jak sama nazwa mówi TRIP to z ang podróż :) Po prostu jest to licznik nie tyle przebiegu dziennego co przebiegu, który możesz wyzerować przed podróżą, żeby dokładnie sprawdzić ile km przejechałeś na danej trasie, po czym znowu go możesz wyzerować i nie wpływa to na główny licznik przebiegu.
:)

--
Co do komputera w mk7 firefighter1 ma rację, ale też nie do końca. Owszem jest to jeden soft który obsługuje radio, telefon, bluetooth i inne pierdoły ale.. no właśnie. jest ale. Zależy co rozumiemy pod pojęciem komputer pokładowy, bo jeśli chodzi o pokazywanie średniego i chwilowego zużycia paliwa, km do najbliższego tankowania, temperatury itp to pokazuje to wyświetlacz pomiędzy zegarami, który wydaje mi się, że jest obsługiwany przez zupełnie inny soft. To co mamy nad radiem to oprogramowanie i urządzenie które nazywa się FORDAUDIO i ma skomplikowany soft, natomiast to co między zegarami wg moich informacji obsługiwane jest przez inny soft. Mogę się mylić, więc nie mówię, że tak jest na pewno, ale wydaje mi się, że należy rozdzielić te dwa urządzenia.

pzdr.

AW - 23 Cze 2011, 18:57

Dzieki "bidżej" i "Piotr 76" za odpowiedź
Pozdrawiam AW

michal77 - 11 Lut 2012, 20:44

Piotr76 napisał/a:
chwilowego zużycia paliwa,
Czy w komputerze pokładowym mk7 jest taka funkcja? U mnie jest tylko średnie spalanie.
MisiekT - 11 Lut 2012, 23:33

tak - masz zasieg, chwilowe spalanie, srednie spalanie, srednia predkosc, kilometry dzienne - ostatnie 3 mozesz resetowac wedle uznania
michal77 - 12 Lut 2012, 08:51

To nie wiem czy mój komputer jest inny, ale ja nie mam chwilowego spalania.

Na potwierdzenie wycinek z instrukcji


MisiekT - 12 Lut 2012, 10:56

no coz, widocznie moj musi byc zepsuty bo chwilowe spalanie tez mam - pewnie kwestia wersji :)


PS. albo zapomnieli napisac w instrukcji:

Kruszon - 12 Lut 2012, 12:32

Bo jak łatwo zauważyć w jednej wersji jest wyswietlacz 2-linowy w w drugiej 3-liniowy
michal77 - 12 Lut 2012, 12:37

Kruszon dopiero teraz to zauważyłem. <oki>
Ja mam wyświetlacz dwuliniowy, tzn. u góry jest cały czas temp. zewnętrzna, u dołu są różne funkcje komputera.
Czy to znaczy że nie mam spalania chwilowego?

jery13 - 12 Lut 2012, 13:05

Najprawdopodobniej funkcja chwilowego spalania pojawiła się od roku prod. 2010 .
michal77 - 12 Lut 2012, 13:25

To szkoda :(
Brakuje mi tej funkcji.

Ciekawa jest następująca rzecz, znalazłem dwa rodzaje instrukcji do mk7:
W instrukcji © Ford Motor Company 2010 jest dwuliniowy wyświetlacz,
W instrukcji © Ford Motor Company 2008 jest trzy liniowy wyświetlacz.

MisiekT - 12 Lut 2012, 14:35

ja mam dwuliniowy, a spalanie chwilowe jest... pamietajcie, ze moze to byc tylko kwestia wersji oprogramowania, wiec jak nie aktualizowaliscie to moze warto sprobowac...
jery13 - 12 Lut 2012, 14:49

MisiekT napisał/a:
ja mam dwuliniowy, a spalanie chwilowe jest

Dokładnie tak jak u mnie , a instrukcja obsługi z 2008 roku , oni coś w instrukcji skopali:
wyświetlacz 3-liniowy , opis komp pokładowego bez wyjaśnienia chwilowego spalania , a już w ustawieniach osobistych jest chwilowe zużycie . :bezradny:
michal77 jaki masz wyświetlacz ? Dobra już doczytałem :)

michal77 - 12 Lut 2012, 21:05

MisiekT napisał/a:
pamietajcie, ze moze to byc tylko kwestia wersji oprogramowania, wiec jak nie aktualizowaliscie to moze warto sprobowac...
Pojadę do ASO aktywować światła do jazdy dziennej, to zapytam jak to z tym jest.
MisiekT - 12 Lut 2012, 23:30

michal77 napisał/a:
zapytam jak to z tym jest

ty nie pytaj (bo nie beda wiedziec i tak :) ), tylko pogadaj zeby w gratisie zaktualizowali Ci od razu cale oprogramowanie

michal77 - 13 Lut 2012, 09:18

To jest możliwe, bo pytałem już o strzałkę na wskaźnikach i o koszty, to serwisant mi odpowiedział:

Cytat:
Koszt przeprogramowanie modułu BCMii (to ten od całej programowalnej elektryki) jest stały bez względu na ilość zmienianych opcji w czasie jednego połączenia, czyli 82,00 PLN brutto.

Jeżeli chodzi o sygnalizację zmiany biegu, nie jestem pewny czy ta funkcja jest programowalna, może zależeć od poziomu wyposażenia zestawu wskaźników, możemy to sprawdzić przy programowaniu świateł bez wpływu na cenę.

Także jak przeprogramują BCM to może spalanie chwilowe się pojawi, skoro nie jest potrzebny do tego wyświetlacz trzy liniowy.
MisiekT - 13 Lut 2012, 09:29

tak, ale pcm i inne tez niech Ci ogarna od razu...
Alfx - 24 Lut 2012, 14:32

Koledzy, u mnie w funkcji "TEST" znalazłem: :twisted:

1. ilość kilometrów do przejechania
2. średnie spalanie

między innymi wskazaniami, których część jeszcze jest dla mnie tajemnicą... ;)

Więc nie mam potrzeby posiadania komputera pokładowego. :ok:

JoeMix - 24 Lut 2012, 14:39

Średnie spalanie jest średnio liczone,,, tak samo jak ilość pozostałych kilometrów,,, można się nie raz zdziwić,,,
Alfx - 24 Lut 2012, 16:26

sprawdziłem organoleptycznie... wynik: różnica - 5% - czyli akceptowalna. :)
MisiekT - 24 Lut 2012, 16:41

tolerancje sie ustawia, wiec jak komus bardzo zalezy to mozna wyregulowac prawie idealnie - u nas przeklamanie fabrycznie jest okolo 0,2-0,3 litra, realne spalanie i tak mam w excelu
michal77 - 24 Lut 2012, 19:22

JoeMix napisał/a:
Średnie spalanie jest średnio liczone,,, tak samo jak ilość pozostałych kilometrów,,, można się nie raz zdziwić,,,
Miałem dzisiaj taką sytuację:
kiedy wyjechałem z domu do tankowania miałem 43km, przejechałem jakieś 11km i było 41km. Potem zatrzymałem się i zgasiłem silnik na jakieś 20min. Po odpalenu i ruszeniu kilometry do tankowania spadały lawinowo mw. co 100-200m i po przejechaniu jakichś 2km po mieście zatrzymało się na 11km do tankowania. W całości na pewno nie przejechałem 30km. Uważam że to wskazanie żyje własnym życiem i nie wiem jak to komputer oblicza skoro średnie spalanie miałem cały czas 6,4 l/100km.

P.S. Pytałem w ASO czy można tak przeprogramować kompa żeby pokazywał spalanie chwilowe, otrzymałem odpowiedź "skoro nie było takiej funkcji to nie można tego włączyć". Czy to prawda nie wnikam, ale popytam jeszcze w innych serwisach.

Parzych - 25 Lut 2012, 12:58

Z tym dystansem do przejechania masz rację, to żyje własnym życiem... :yes:
Blazi - 1 Kwi 2012, 13:29

w mojej mk7 też jest coś takiego jak "TEST" i tam jest śr spalanie aktualizuje się co ok km jazdy ale mi bardziej zależy na spalaniu chwilowym bo jak narazie utrzymuje się na poziomie 7.1 litra... a co do tego ile jeszcze km możemy zrobić to ten komputer to oblicza wprost proporcjonalnie do spalanie tzn. jak ciśniemy no więcej pali i km do konca nam ubywa i po takiej jeździe gdybyśmy jechali ekonomicznie to km zacznie nam przybywać ja jechałem raz miałem do konca jakieś 3-4 km i jechał normalnie czyli nie przekłamuje aż tak no ale też mi zależy na chwilowym spalaniu
michal77 - 1 Kwi 2012, 13:46

Blazi napisał/a:
ale mi bardziej zależy na spalaniu chwilowym
Też mi na tym zależy, ale na razie nie znalazłem rozwiązania jak to uruchomić (na 99% trzeba przeprogramować komp pokładowy).

Jako taki komputer pokładowy mam tzn. pokazuje:
Kod:
Licznik dzienny

Zasięg na paliwie w zbiorniku

Średnie zużycie paliwa

Średnia prędkość

Drogomierz


Co ciekawe w najnowszych Fiestach komp pokładowy ma jeszcze dodatkową funkcję 'Stacjonarne zużycie paliwa'



Dodatkowo wyświetlacz pokazuje również temperaturę silnika:




Najlepiej by było odrazu to wszystko uruchomić (o ile w najnowszych modelach jest taki sam typ wyświetlacza).

P.S. Blazi, jaki masz wyświetlacz? Dwuliniowy czy trzy liniowy?

zeb - 1 Kwi 2012, 14:25

W mojej fiescie z 2010r, komputer w jednej z opcji pokazuje mi podczas jazdy spalanie chwilowe, ktore podczas postoju zamienia sie w opcje spalania l/h. Niestety nie posiadam wskaznika temperatury plynu chlodzacego co by sie bardzo przydalo. Tak wiec "co kraj to obyczaj" w kazdej fiescie jest inaczej?
Blazi - 1 Kwi 2012, 14:26

dwu liniowy z czego tylko na dole wyświetlacza mam podawane km itp ale jak tak patrzę na wyświetlacz to tam mam na górnym pasku coś takiego jak litry przez 100 km także pewnie istnieje taka opcja i pewnie jest tak jak mówisz że trzeba nowe oprogramowanie wgrać...
:ok:

Blazi - 1 Kwi 2012, 14:35

http://www.youtube.com/watch?v=GDnHL47kXg4 ja mam coś podobnego tylko że po przekręceniu w pozycje zapłonu nie mam podanej temp silnika mogę to sprawdzić w tym śmiesznym "TEST" zeb i ty też to będziesz miał a powiedz mi czy mam na dźwigni od kierunkowskazów ten przycisk trip i ilo liniowy masz wyświetlacz?
michal77 - 1 Kwi 2012, 15:03

Też mam dwuliniowy, więc możliwe ze mamy takie same.
Zrób test jak na filmiku i będziesz widział co może wyświetlić Twój displej.

Blazi napisał/a:
a powiedz mi czy mam na dźwigni od kierunkowskazów ten przycisk trip
Ja nie wiem czy masz, sam sprawdź :P


P.S. Edytuj posty, a nie pisz jeden pod drugim.

zeb - 1 Kwi 2012, 15:06

Blazi, posiadam 2liniowy wyswietlacz oraz posiadam na dzwigni kierunkowskazow przycisk TRIP, ktorym moge zmieniac oraz kasowac to co pokazuje sie na wyswietlaczu, tak jak i mozna to samo sprawdzic malym przyciskiem wystajacym z wyswietlacza.
michal77 - 1 Kwi 2012, 15:08

zeb napisał/a:
komputer w jednej z opcji pokazuje mi podczas jazdy spalanie chwilowe, ktore podczas postoju zamienia sie w opcje spalania l/h. Niestety nie posiadam wskaznika temperatury plynu chlodzacego
To wygląda na to, że spalanie na postoju jest w tych kompach, które pokazują spalanie chwilowe, i było to już wcześniej, natomiast wskaźnik temp. płynu wprowadzili teraz w 2012r.

zeb napisał/a:
posiadam na dzwigni kierunkowskazow przycisk TRIP, ktorym moge zmieniac oraz kasowac to co pokazuje sie na wyswietlaczu, tak jak i mozna to samo sprawdzic malym przyciskiem wystajacym z wyswietlacza.
Dokładnie przycisk TRIP działa tak samo jak przycisk na zegarach.

EDIT:
Odnośnie wskaźnika płynu to na forum FCP znalazłem
boncio napisał/a:
Wymienili wyświetlacz na inny - wyświetla się pod wskazaniami komputera.
Może dotyczy tylko modeli wyprodukowanych w 2012 roku, albo tych po nadchodzącym liftingu.

Czyli wyświetlacz w najnowszych fiestach jest już inny.

Blazi - 1 Kwi 2012, 16:01

michal77 napisałem czy mam a miało być czy masz i to pytanie było kierowane do zeb

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group