Forum FiestaKlubPolska -

Tuning stylistyczny - Przyciemnianie szyb

globus18 - 10 Lut 2011, 21:06
Temat postu: Przyciemnianie szyb
co sądzicie na temat przyciemniania szyb w swoich fiestkach? uwazacie ze to wies tunign czy fajny mod, plus w lecie bo tak nie grzeje, minus jesli policja sie przyczepi, wpisujcie swoje zdania
Neo178 - 10 Lut 2011, 21:39

Jak porządnie zrobisz to czemu ma być wioska? Jeśli sam to zrobisz i w dodatku niedokładnie to będą widoczne pęcherzyki powietrza - a to już wieje wiochą :-)

Takie jest moje zdanie.

JoeMix - 10 Lut 2011, 22:36

Jak porządnie zrobisz to czemu się ma policja czepiać?
DemptD - 10 Lut 2011, 22:55

ehh kolejny.. trzeba przepisy znać, a nie bać się, że policja może coś zrobić.. jak się zna swoje prawa i przepisy to policja może se pogadać...

Kod:
ROZPORZADZENIE MTiGM Z 1997 r.
W SPRAWIE WPROWADZENIA OBOWIAZKU STOSOWANIA POLSKICH NORM BRANZOWYCH(Dz. U. 160 z pózniejszymi zmianami) BN-76/3626-07
"Kierowca auta osobowego musi ze swego miejsca miec niczym nie ograniczone pole widzenia
w obrebie kata 180 stopni od 90 stopni z lewej strony przez przód do 90 stopni z prawej strony."

PRAWO O RUCHU DROGOWYM art.66 ust.1 pkt 5(Dz. U. nr 98 poz.602)
"Pojazd uczestniczacy w ruchu ma byc tak zbudowany,
wyposazony i utrzymany,aby korzystanie z niego zapewnialo dostateczne
pole widzenia kierowcy oraz latwe,wygodne i pewne poslugiwanie sie
urzadzeniami do kierowania,hamowania,sygnalizacji i oswietlenia drogi
przy równoczesnym jej obserwowaniu."

REGULAMIN nr 46 EUROPEJSKIEJ KOMISJI GOSPODARCZEJ ONZ .
Wymagane pola widzenia kierowcy: "Do przodu od miejsca kierowcy
w promieniu 180 stopni i do tylu w lusterka wsteczne i wymóg wyposazenia
pojazdu w lusterko wsteczne po prawej stronie pojazdu,
o ile lusterko wewnetrzne nie zapewnia dostatecznej widocznosci do tylu."

REGULAMIN nr 43 EUROPEJSKIEJ KOMISJI GOSPODARCZEJ ONZ .
"Na szybach innych niz przednie i nie majace wplywu na pole widzenia
kierowcy mozna stosowac przyciemnienia o przepuszczalnosci swiatla mniejszej niz 70%."


także jeżeli masz boczne lusterka sprawne to możesz sobie szyby z tyłu sprejem nawet zamalować..

globus18 - 10 Lut 2011, 22:58

DemptD, nie wspomnialem nic w watku o przyciemnianiu jedynie tylnych szyb
DemptD - 10 Lut 2011, 23:26

a przeczytałeś to co wkleiłem? czy się nie chciało? bo wydaje mi się, że nie. przednich szyb nie można przyciemniać..

:boshe: kolejny 'młody gniewny'


bidżej nic tu po Tobie gy

Parzych - 10 Lut 2011, 23:52

Nie jestem na 100% pewien, ale przednie boczne chyba można przyciemnić tak, aby miały nie mniej niż 70% przepuszczalności...
Neo178 - 10 Lut 2011, 23:57

Tylne boczne i tylną szybę możesz mieć zamalowane albo blachę wstawioną, ale przednie boczne i przednią nie można przyciemnić bardziej niż 30%. Czyli przepuszczalność światła musi wynosić co najmniej 70% inaczej albo drapanie folii na poczekaniu przy niebieskich albo konfiskata dowodu :2xf:

Ignorantia iuris nocet ..

DemptD - 11 Lut 2011, 00:16

Tak, przednie mogą mieć przyciemnienie max 30%, tylko że jak szyba jest atermiczna to już sama w sobie ma 25-30% w zależności od producenta
marcinek0110 - 11 Lut 2011, 11:04

Ja też potwierdzę, a właściwie streszczę to co DemptD wkleił. Przednią i przednie boczne (czyli w obrębie kąta 180 stopni widzenia kierowcy-prawo, przód lewo) powinny przepuszczać światło przynajmniej w 70%. Jednak szyby samochodowe nie muszą być idealnie przeźroczyste ze względu na rodzaje obróbki i wszelkie zabiegi stosowane przy nich dla chociażby ochrony przed słońcem. Tak więc najpierw trzeba by zmierzyć przepustowość światła przy "czystej" szybie i policzyć o ile możemy jeszcze przyciemnić i dojść do wniosku że taka wartość nawet nie będzie zauważalna. Dodatkowo na górnej części przedniej szyby ludzie naklejają paski czy to chroniące przed słońcem czy to mówiące o tym jakiej marki mają wycieraczki pod nogami. Na takie coś też jest sprecyzowana norma, i dopuszczalny procent oklejenia takiej szyby. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć czy to 2% czy 10% ale coś takiego jest:D

Co do tylnych bocznych i tylnej szyby można se pędzlem zamalować.

Mam tylko pytanie co do lusterek. Co to jest te prawe lusterko wsteczne? czymś ono się różni od zwykłego prawego lusterka? Czy te takie na przedłużonym ramieniu jak mają dostawczaki? Interesuje mnie to bo np. przy zaciemnieniu tylnej szyby według prawa trzeba by już takie lusterko stosować. I co wtedy ze wstecznym lusterkiem wewnętrznym - można wyrzucić czy musi być na wyposażeniu?

JoeMix - 11 Lut 2011, 12:14

Auto musi mieć 2 lusterka,,, obejmujące to co się dzieje za autem,,, lewe kierowcy,,, i albo w środku wsteczne albo na prawych drzwiach,,, albo oba 3 jednocześnie,,,
JoeMix - 11 Lut 2011, 13:44

;-| Z czego lejesz,,,? Nie mów że nie znasz określenie "oba trzy"? :hihihi:
Miły - 11 Lut 2011, 14:42

Ogólnie jest tak, że przód musi przepuszczać 75% światła a boki z przodu 70%... A reszta dowolna...
grzes87 - 11 Lut 2011, 14:50

mam w 2och samocohdach ciemne szyby, kiedys wszystkie lacznei z przednimi bocznymi (czyli 5) od jakiegos czasu tylko tylne boczne i tylna (czyli 3) bo zaczely sie problemy. wczesniej nie bylo bo i kontrole nie byly az tak czeste jak teraz ot tak za nic i od momentu zalozenia do kontroli przez policje (przyczepieniu sie ze niby za ciemno, bez mierzenia urzadzeniem tylko na oko...) minelo moze 6 lat :)

patent bardzo dobry ale drogi (koszt okolo 700 zeta), we wnetrzu jest o wile lepiej wspomaga to wydajnosc klimy i wnetrze nie nagrzewa sie tak szybko. jednakze teraz bez ciemnych szyb bocznych z przodu odczuwa sie dyskomfort i jest juz troche gorzej :( jeszcze w wakacje nie testowane (bez przednich) ale na bank bedize gorzej dlatego mysle o przyciemnianiu piecowym, podobno to zdaje egzamin i na legalu mozan jezdzic.

Neo178 - 11 Lut 2011, 15:04

JoeMix, Wymagane jest lewe po stronie kierowcy i to w środku auta. Taki jest wymóg, prawego nie musi być w ogóle.
Miły - 11 Lut 2011, 15:19

Neo178 napisał/a:
Taki jest wymóg, prawego nie musi być w ogóle.


jak masz hak to jest wymagane tak jak boczne kierunkowskazy...

Neo178 - 11 Lut 2011, 17:05

Od głównego zapisu zawsze będą pewne widełki. Ja odniosłem się do problemu głównego czyli "zwykłe auto", bez dodatków typu hak itd. :)
globus18 - 11 Lut 2011, 19:47

ja tu bardziej pytam o to czy wolicie z przyciemka czy bez a nie jak mozna a jak nie :D
diablo189 - 11 Lut 2011, 20:08

a ja wam powiem tak: kolega ma 5 przyciemnionych i jak ma kontrol to opuszcza przednie :rotfl:
audi a8 maja fabrycznie wszystkie przyciemnione i jest wporzadku chociaz raz tez chcieli dowod zabrac ale jak siadl do srodka to zobaczyl ze wszystko super widac :yes:
ostatnio przy kontroli czepil mi sie za tylne szyby ze atest musze miec :hahaha: ze niewazne czym przyciemnie to atest musze miec :hahaha: oczywiscie nie zerwalem ale nie obeszlo sie bez zrywania brewek :|
wiec fiesta fajnie wyglada w takich szybkach :) jeszcze jak sie slupki na czarno pomaluje to juz naprawde super :-P moim skromnym zdaniem :-) pozdro

Neo178 - 11 Lut 2011, 20:14

Jeśli pytasz o to co kto woli to będziesz miał całą gamę odpowiedzi od "tak" po "nie". Kwestia gustu, jednym się podoba drugim nie :)
Parzych - 11 Lut 2011, 21:20

Ja mam fabrycznie przyciemnione 3 tylne...
Battle37 - 26 Sie 2013, 11:51

Mi się podobają przyciemnione szyby, ale muszą być porządnie, profesjonalnie zrobione. Fakt faktem, że policja się czepia...
Puff - 26 Sie 2013, 15:47

Policja się czepia, bo to banda idiotów. Mierzą przepuszczalność w 2 strony i zawsze wybierają mniejszą (czyli często z wewnątrz na zewnątrz). Ma się to jak dupa do oka, ale skoro przepisy nie precyzują "w którą stronę" należy mierzyć, to mamy wolną amerykankę.

Formalnie powinno się dać wstawić hartowane lustra fenickie zamiast szyb - w normalnym kraju, gdzie przepisy mówią o tym, że przepuszczalność ma być mierzona "do środka", taki patent by przeszedł. U nas by Ci od razu dowód zabrali.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group