Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika ogólna - Zu¿ycie p³ynu ch³odniczego.

nowy1 - 11 Kwi 2019, 18:23
Temat postu: Zu¿ycie p³ynu ch³odniczego.
Jakie macie zu¿ycie p³ynu ch³odniczego? Wyje¿d¿aj±c z salonu mia³em poziom pod kreskê MAX. Po oko³o 300km poziom spad³ do pomiêdzy MAX-MIN. Dola³em do MAX. Po jakim¶ czasie znowu spad³o do poziomu pomiêdzy MAX-MIN . Niby do poziomu prawid³owego. Tylko martwi mnie ten spadek po 300km.
Marcin83 - 11 Kwi 2019, 21:36

Z tego co mi wiadomo(je¶li dobrze pamiêtam z instrukcji) to "na zimno" powinno byæ miêdzy min-max poniewa¿ pod wp³ywem temperatury zwiêksza siê jego objêto¶æ. Po rozgrzaniu zbli¿a mi siê do max.
nowy1 - 11 Kwi 2019, 21:39

Wszystkie "pomiary" robiê na zimno- w salonie te¿ by³o na zimno.
Marcin83 - 11 Kwi 2019, 21:49

Nawi±zuj±c do twojego pytania.
Po wyje¼dzie od dealera sprawdzi³em poziom p³ynów dopiero po ok. kilku tygodniach i zauwa¿y³em ¿e mia³em poziom poni¿ej min. Wystraszony kupi³em oryginalny p³yn Fordowski zgodnie ze specyfikacj± i go rozcieñczy³em. Od ok 2 miesiêcy poziom p³ynu nie zmieni³ siê(pomijaj±c zmiany zwi±zane z temperatur±).
Te¿ siê martwi³em czy nie mam gdzie¶ nieszczelno¶ci. Poczekaj jeszcze trochê i obserwuj jego poziom. Jak co¶ to zg³o¶ do ASO.

nowy1 - 11 Kwi 2019, 21:59

Tak, bêdê jecha³ na wymianê oleju po 1000km to o tym wspomnê. Ale czy Ford ma jakie¶ normy dot. zu¿ycia p³ynu ? Chcia³em siê przygotowaæ do ew. rozmowy z ASO.
JoeMix - 12 Kwi 2019, 00:39

Silnik nie ma prawa zu¿ywaæ p³ynu ch³odniczego,,, mo¿e go gubiæ (nieszczelno¶æ) lub przepalaæ (usterka silnika),,, jednorazowym ubytkiem bym siê nie przejmowa³, mo¿liwe ¿e uk³ad by³ zapowietrzony i na trasie siê odpowietrzy³,,, je¶li teraz ju¿ nie musisz dolewaæ i poziom p³ynu jest sta³y (w sensie nie spada i nie utrzymuje siê poni¿ej min) to jest OK
nowy1 - 12 Kwi 2019, 06:13

Dziêki za wszystkie odpowiedzi. Bêdê obserwowa³ dalej poziom p³ynu.
seee8a - 12 Kwi 2019, 09:28

Osobi¶cie kontroluje stan oleju i p³ynu ch³.przy ka¿dorazowym dolewaniu p³ynu do spryskiwaczy, czyli ok. raz w miesi±cu. P³yn ch³odz±cy mam pare mm nad poziomem min. Jak zejdzie poni¿ej min, to doleje.
Wojtek Wawa - 12 Kwi 2019, 10:56

Ten typ tak ma, ale fakt, po³owa pomiêdzy min a max w 300 km to strasznie du¿o.
W weekend jak nie zapomnê to sprawdzê jak to wygl±da u ¿ony - od lutego nie patrzy³em, ale pomiêdzy styczniem a lutym trzyma³ poziom. Przez rok i 3 miesi±ce (od wrze¶nia 2017 do stycznia 2019) musia³em dolaæ "tylko" raz.
Oczywi¶cie to o raz za du¿o. I w ogóle kontrolowanie poziomu p³ynów to dla mnie s³abe jest - producenci usunêli czujniki i obarczaj± nas odpowiedzialno¶ci±. Temat rzeka, nie raz poruszany na forum.

JoeMix - 13 Kwi 2019, 00:33

Wojtek Wawa napisa³/a:
producenci usunêli czujniki i obarczaj± nas odpowiedzialno¶ci±
No bo jak by³y czujniki to ju¿ nikt nic nie sprawdza³, a czujniki zawodz±,,,
seee8a - 13 Kwi 2019, 13:25

No i chyba wykrakali¶my. Przy 7400km poziom zszed³ na równe min. Trzeba dolaæ. Móg³by kto¶ powiedzieæ jaki p³yn ch³odzacy jest zalecany przez Forda? Kto¶ kupowa³ w aso? W internecie? Z góry dziêki za info.
nowy1 - 13 Kwi 2019, 20:45

Czyli wyje¿d¿aj±c w d³u¿sz± trasê musimy zabieraæ ze sob± p³yn na ew. dolewkê.
W poprzednim samochodzie zawsze wozi³em olej na dolewkê , ale to dopiero po ok. 10 latach. My¶la³em , ¿e w nowym samochodzie ju¿ nic nie bêdê musia³ woziæ przynajmniej na pocz±tku, a tu loteria.

msky - 22 Kwi 2019, 11:10

Pierwszy raz dolewali mi w ASO po 8000 km przy 1. wymianie oleju. Obecnie mam po³owê stanu, czyli szybciej "paruje". Czekam mnie wizyta w ASO...
Wojtek Wawa - 24 Kwi 2019, 11:09

Zg³o¶cie ten ETIS od Tareda w w±tku o trzeszczeniu - to mia³o co¶ wspólnego z uk³adem ch³odniczym. Niestety potwierdzenie, czy to dzia³a, bêdê mia³ za oko³o pó³ roku.

I tak, maj±c fiestê 1.0 mk8 wo¿ê w baga¿niku p³yn ch³odniczy - a gdzie kupiæ, oczywi¶cie w ASO, gdy nam siê ¶pieszy, albo w ford sklep, gdy mo¿emy poczekaæ (wtedy wyjdzie 2x taniej, choæ sporo oszczêdno¶ci zje koszt przesy³ki).

Natomiast p³ynu dola³em tylko raz - w maju 2018, prawdopodobnie te¿ by³o wtedy oko³o 8-10 k km. Czyli jak widzicie, ten typ tak ma.

IMHO lepiej dolewaæ p³ynu za 30 z³ litr w ASO raz na 8000 km (i to wchodzi oko³o 0.3 l od min do maks na zbiorniczku wyrównawczym), ni¿ olej co 2000 km jak w innych niemieckich markach.

mskgs - 24 Kwi 2019, 14:28

Bez przesady, nawet w ASO koncentrat p³ynu jest dosyæ tani i mo¿na od rêki pojechaæ zawsze kupiæ. Ja uzupe³nia³em dwa razy, ale ostatni raz we wrze¶niu tamtego roku. Od jakich¶ 17.000 km nic nie musia³em dolewaæ, chyba siê uspokoi³o.
Polecam mimo wszystko kontrolowaæ poziom p³ynu ch³odniczego, bo 1.0 EcoBoost'y mia³y z tym kiedy¶ problemy, podobnie jak 1.6.

msky - 24 Kwi 2019, 22:19

Co wy piszecie o kupowaniu?! By³em w ASO to jasno powiedzia³ go¶æ za biurkiem: dolewamy za free i czekamy na akcjê, bo sami nie wiedz± o co kaman :)
seee8a - 25 Kwi 2019, 08:31

Ja równie¿ nie kupowa³em. Przy wymianie opon powiedzia³em, ¿e poziom jest zbyt niski i ¿eby sprawdzili. Dolali za free do max.
mskgs - 25 Kwi 2019, 09:07

Dobrze wiedzieæ, ale jak jedziesz na wakacje i masz do zrobienia kilka dobrych tysiêcy km, to lepiej i tak ten p³yn w baga¿niku mieæ. :-)
west - 28 Lis 2020, 19:17

W moim aucie przy przebiegu 14.000km trzeci raz dolewam p³ynu.
Poprzednio mia³em ten sam silnik tyle, ¿e w siódmej generacji Fiesty i tam przez 24.000km (od nowo¶ci) nie dola³em p³ynu. Trochê to dziwne, trochê mnie to równie¿ wkurza.

Wojtek Wawa - 30 Lis 2020, 12:44

Jestem w szoku, ze wciaz tego nie poprawili. U mnie jakos im sie udalo, srednio komputer nakzuje nam przeglad co 23 000 km, i od czasu naprawy nic nie dolewalem. Tylko podczas przegladu uzupelniaja (co tez dziwne, bo w innych samochodach nic nie ubywa).
Bielsko - 27 Kwi 2021, 19:40

Witam wszystkich.
Wci±¿ macie problem z ubywajacym p³ynem?

tantal - 28 Kwi 2021, 18:03

Bielsko napisa³/a:
Witam wszystkich.
Wci±¿ macie problem z ubywajacym p³ynem?


Przebieg 40 kkm. Od nowo¶ci dola³em 500-600ml.

Bielsko - 3 Maj 2021, 21:01

Do jakiego poziomu dolewasz p³ynu?
tantal - 4 Maj 2021, 20:27

Tak bli¿ej oznaczenia max. Dolewam na zimnym.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group