Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka ogólna - [MK7] Czujniki parkowania (parktronik) - montaż

michal77 - 1 Kwi 2012, 19:55
Temat postu: [MK7] Czujniki parkowania (parktronik) - montaż
Chciałbym założyć u siebie do tyłu.
Z tego co wyczytałem w oryginalnie w Fiestach były montowane Bosch Parkpilot URF 4.
Tylko że nowe w serwisie kosztują jakoś 700-800zł.

Zdaje się że takie z Mondeo też powinny pasować.


Może lepiej/taniej kupić nie oryginalne?

Widział ktoś tylny zderzak od środka. Podobno jest zaznaczone gdze wywiercić dziurki.

Kruszon - 5 Kwi 2012, 19:31

Myśle że cos takiego byłoby wporzadku
http://allegro.pl/orygina...2218066341.html

michal77 - 5 Kwi 2012, 23:51

Dzięki za linka, pomyślę nad tym bo dużo taniej niż nowy bosch.

Mój kolor auta to sea grey (taki grafitowy, patrz fotka), chyba dwa czujki wchodzą do atrapy a dwa do zderzaka, nie wiem czy te czujki pomalować czy zostawić czarne?


artax - 6 Kwi 2012, 11:35

Valeo to raczej wyższa półka.A Bosch ,kiedys to był B teraz niektore ich rzeczy to porażka.Valeo zakladałem do Focusa potem do Mondeo.Nie było problemow,jakość wykonania bdb.Jak będziesz miał w ręce to zobaczysz co miałem na myśli:)Teraz nie zakładam ale nie ukrywam ,ze fabrycznie przeciemniane szyby przy cofaniu troche przekłamują z odległościami...
pzdr
p.s.Mialem wersję Valeo z małym wyswietlaczem ,ktory był nad lusterkiem w kabinie.Cofam "na lusterka "takze zawsze jest w zasięgu wzroku.Sa wersje z czyjnikami pod malowanie.

michal77 - 6 Kwi 2012, 11:45

Na pewno wybiorę Valeo. Wiem że ta jest to dobra firma, w poprzednim aucie miałem bardzo wiele oryginalnych części z Valeo.

artax napisał/a:
Mialem wersję Valeo z małym wyswietlaczem ,ktory był nad lusterkiem w kabinie.Cofam "na lusterka "takze zawsze jest w zasięgu wzroku.
Masz może fotkę, (lub możliwość zrobienia) jak to się prezentuje. Właściwie chciałem tylko buzer, ale może się skuszę na wyświetlacz.

artax napisał/a:
Sa wersje z czyjnikami pod malowanie.
Na razie szukałem tylko u tego allegrowicza którego link podał Kruszon, mają też osobno do kupienia czujniki do malowania, lub szare ale kolor raczej i tak nie będzie taki sam jak lakier auta. Najlepiej byłoby chyba kupić komplet z czarnymi i dodatkowo dwa do malowania (koszt 50zł), zawsze można przełożyć.
artax - 6 Kwi 2012, 12:08

Niestety zdjęciem wyświetlacza nie dysponuję. Auta juz nie mam.Na Allegro są wyrazne zdjęcia także oceń.Moim zdaniem są estetycznie wykonane.Mondeo mialem 3 letnie, takze lipy by nie montował.Zobacz na forum MKP moze ma ktoś tam zdjęcia.No i pamiętej ,ze masz magistrale CAN .Co by jaj nie bylo po podłączeniu.
pzdr
p.s.Jak zamontujesz to potem uważaj jak wsiądziesz o auta bez czujnikow.Siła przyzwyczajenia.Kiedyś cofałem syna autem bez czujnikow i nawykowo czekałem na pi-pi.No i mało nie zrobiłem bum :devil:

Ten pierwszy link to jest to :ok: .Drugi to raczej do starego Twingo.

michal77 - 6 Kwi 2012, 12:18

To powiedz jeszcze jak ten wyświetlacz zamontowałeś?

To był wyświetlacz jak na tej aukcji?

Pieszą tam
Cytat:
- WYŚWIETLACZ

(montowany na desce rozdzielczej lub lusterku wstecznym)


EDUT:
Znalazłem jeszcze taki.

Kruszon - 6 Kwi 2012, 13:16

Ja kiedys patrzyłem gdzie sa te miejsca na czujniki, jak wejdzie pod samochod to zobaczysz sa one zaznaczone krzyzykami w kwadracie badz szescikacie. Na Twoim zdjeciu zaznaczyłem gdzie mniej a wiecej one sie znajduja.



P.S
A jak bys zakładal to sam czy gdzies? Ja kiedys sieorientowałem to chcial sciagac do tego zderzak a do tego nie dopuszcze. Dwa zewnetrzne czujniki w wersji miejsskiej sa do zrobienia bez problemu, gorzej z tymi srodkowymi, aczkolwiek jesli masz wiertatke z łamanym koncem to jest to do zrobienia,

michal77 - 6 Kwi 2012, 13:32

Tak myślałem że właśnie z tyłu będzie zaznaczona na zderzaku.

Kruszon napisał/a:
A jak bys zakładal to sam czy gdzies?
Raczej sam.

Kruszon napisał/a:
Ja kiedys sie orientowałem to chcial sciagac do tego zderzak a do tego nie dopuszcze.
Możliwe że trzeba będzie ściągnąć. Można by wywiercić małą dziurkę w punkcie mocowania czujnika od środka, a potem otwornicą od zewnątrz, tylko właśnie może być mało miejsca.
Mam małą wkrętarkę taką 15 cm, może się zmieszczę. Jeszcze tam nie zaglądałem za zderzak.

Parzych - 6 Kwi 2012, 13:49

Kruszon, z zewnętrznymi prawie trafiłeś, wewnętrzne jednak są w zupełnie innych miejscach:

MisiekT - 6 Kwi 2012, 14:25

nie lepiej od razu kamerke? czujniki w tak malym aucie sa i tak bez sensu
Kruszon - 6 Kwi 2012, 14:51

Ja tylko tak orientacyjnie pokazalem, a pozatym w wersji miejskiej moze byc w odrobine innym miejscu. Bo tam ten czarny plastikowy element jest gładki nie ma zadnych garbów jak w przypadku wersji sport.
Parzych - 6 Kwi 2012, 14:58

Kruszon napisał/a:
w wersji miejskiej moze byc w odrobine innym miejscu. Bo tam ten czarny plastikowy element jest gładki nie ma zadnych garbów jak w przypadku wersji sport.
A zaznaczałeś na gładkiej, czy może jednak "garbatej" :?:
michal77 - 7 Kwi 2012, 22:44

MisiekT napisał/a:
nie lepiej od razu kamerke?
Może i lepiej, ale widzę jeden problem..cena.
Używane raczej nie do zdobycia, chyba że w Mondeo jest to samo.
Ale nie wykluczam.

Jeszcze kamerki nie widziałem, gdzie ona jest zamontowana? W instrukcji jest napisane że
Kod:
Kamera znajduje się na pokrywie bagażnika
obok klamki

Ma ktoś fotkę? Zdaje się że w Mondeo jest zamontowana w klamce.
Zna ktoś może nr tych części? Nie mogę znaleźć w Microcat?

EDIT:

Znalazłem lusterko do kamery..jedyne 700EUR

MisiekT - 7 Kwi 2012, 23:12

czujniki chcesz nieoryginalne, a kamere koniecznie oryginalna? na allegro mnostwo do wyboru i nie trzeba 4 brzydkich dziur robic w plastikach
michal77 - 7 Kwi 2012, 23:15

Oryginalnej na pewno nie kupię bo za droga... poszukam coś na allegro.

Znalazłem nawet dedykowaną.
Coś tam piszą że lusterka też mają, ale ja znalazłem tylko wyświetlacz montowany na lusterko.
Pomysł nawet lepszy od czujników, jak nie będzie potrzeba robić dziur w zderzaku, a cena niewiele wyższa.

Edit:
Niestety te dedykowane kamerki są do MK6, a w MK7 są już inne lampki oświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Ale można też kupić kamerkę wmontowaną w ramce tablicy rejestracyjnej.

karda - 8 Maj 2013, 17:34

Witam wszystkich,

Przepraszam za nekromancję (dla niewtajemniczonych: odpowiadanie na bardzo stary post), ale nie chciałem tworzyć nowego tematu, by nie powielać informacji zawartych już w tym wątku.

Zakupiłem niedawno (dokładnie tydzień temu) Fiestę Mk7 Titanium i chciałem dokupić kamerę cofania i monitor LCD zakładany na lusterko (patent sprawdzony u znajomego w Audi A8), bo jednak tyłek ten samochód ma duży, a moja żona również będzie nim jeździć i parkować.
Prawie zdecydowałem się na kamerę w ramce tablicy rejestracyjnej (coś takiego: http://viaken.pl/pl/kamer...racyjnej.html), o której istnieniu wspomniał michal77, ale nie udało mi się jak dotąd znaleźć opinii ludzi używających takiego rozwiązania. Dokładniej chodzi mi o stopień inwazyjności montażu (czyli czy będę musiał wiercić dodatkowe dziury w klapie bagażnika do przeprowadzenia przewodów)?
Drugą kwestią jest czy w ogóle rozwiązanie tablicowe ma sens, bo może są lepsze/wygodniejsze typy mocowań?

Na koniec nadmienię, że sprawa omacania osobistego jest dla mnie o tyle utrudniona, że do Kraju przylatuję dopiero za nieco ponad tydzień i dopiero wtedy odbiorę auto. Dzięki temu nie bardzo mam jak odkręcić tablicę i sprawdzić samemu jak trudny byłby ewentualny montaż.

Kruszon - 8 Maj 2013, 18:22

Zawsze można cos myślec na orginale
http://allegro.pl/blenda-...3166277011.html

karda - 8 Maj 2013, 21:47

Zapomniałem wspomnieć, że kupiłem wersję sprzed face-liftu, ale i tak dzięki za link. Przynajmniej obejrzałem sobie jak wygląda kamera mocowana w listwie. Tak, czy inaczej poczekam do przylotu, obejrzę na miejscu.
Parzych - 8 Maj 2013, 22:00

karda, gdzieś kiedyś widziałem kamerę do Fiesty wbudowaną w klosz oświetlenia tablicy rejestracyjnej...
Kruszon - 8 Maj 2013, 22:13

Blenda jest taka sama dla wersji liftowej i przed lifotwej;)
michal77 - 8 Maj 2013, 22:24

Parzych napisał/a:
gdzieś kiedyś widziałem kamerę do Fiesty wbudowaną w klosz oświetlenia tablicy rejestracyjnej...
były takie do mk6, może już są do mk7, trzeba sprawdzić.
artur1970 - 30 Sie 2014, 10:57

Już są :jupi:

http://allegro.pl/blenda-...4539751181.html

Kruszon - 31 Sie 2014, 00:42

No i co kupic a gdzie wyswietlac sobie obraz z kamery? Mysle ze zpodlaczeniem ogolnie ez latwo by nie bylo
artur1970 - 31 Sie 2014, 18:10

wiązka, moduł.

Obraz wyswietla chyba tylko nawi fabryczne.

Jeżeli ktoś ma dostęp do schematów może podać potrzebne elementy.

michal77 - 1 Wrz 2014, 10:42

artur1970 napisał/a:
Obraz wyswietla chyba tylko nawi fabryczne.
wyświetlany jest w lusterku
tomek_zgr - 21 Kwi 2015, 23:06

Nie zakladajac nowego tematu chcialbym sie poradzic w sprawie czujników a magistrali CAN tzn mam zamiar zalozyc czujniki Valeo bo widzę że są polecane ale nie moge znaleźć info czy gdy podlacze tak jak mówi instrukcja czyli pod zarowke wstecznego to czy będzie działać prawidłowo i nie będzie nic szaleć? A może fabryka dawala jednakowe instalacje do wszystkich typów wyposażenia i można podlaczyc się pod nią? Bardzo prosze o pomoc
sindrome - 9 Maj 2015, 10:34

Mam założone Valeo no.1, warsztat zakładał bo nie miałem czasu żeby samemu dłubać.
Jest wszystko OK, żarówki świecą, komputer nie krzyczy że są błędy, działają dobrze - czasem gdy ostro pada to potrafią bez sensu piszczeć ale to chyba każde tak.

Mars - 10 Maj 2015, 11:32

Mam fabryczne czujniki parkowania i nigdy nie piszczały podczas deszczu.
radekg32 - 8 Sie 2015, 03:18
Temat postu: Re: [MK7] Czujniki parkowania (parktronik) - montaż
Proszę o podanie miejsca, w którym można wywiercić otwory pod czujniki,bo nie chciałbym trafić gdzieś np w belkę :-P
Czy środkowe dawać na czarnej listwie czy w poziome ze skrajnymi ?
Najlepiej by było jakby fotki zapodać z bliska :)

Kruszon - 8 Sie 2015, 16:10
Temat postu: Re: [MK7] Czujniki parkowania (parktronik) - montaż
Jak wejdziesz pod auto to na zderzaku od strony wewnetrzenj są punkty w którym powinny znajdywac czujniki
radekg32 - 8 Sie 2015, 17:54
Temat postu: Re: [MK7] Czujniki parkowania (parktronik) - montaż
Moze koledzy co maja zamontowane wrzucili by fotki,chodzi mi o wymiary ile cm od dolnego zalamania zderzaka.
marcin_cieszyn - 7 Maj 2016, 13:07
Temat postu: [MK7] Czujniki parkowania (parktronik) - montaż
A czy da się ogarnąć czujniki nie oryginalne tak żeby na wyświetlaczu radia (nie kolorowym) pokazana była grafika co gdzie przeszkadza? jest może podprowadzona jakaś instalacja?
AnonimowyAlkoho - 7 Maj 2016, 19:16
Temat postu: [MK7] Czujniki parkowania (parktronik) - montaż
Z tego co wiem to w przedlifcie nie ma możliwości, po lifcie- nie wiem.
BpanB - 7 Gru 2016, 19:26

Cześć wszystkim Użytkownikom Fiest
Moja luba właśnie kupiła Forda Fiestę mk7 2009 rok, silnik 1.25cm^3, w wersji Titanium.
Czy ktoś dokładał w tym modelu oryginalne czujniki parkowania? Chciałbym, aby graficzna sygnalizacja odbywała się na wyświetlaczu centralnym.
Proszę o podzielenie się wiedzą, czy jest to możliwe i każda porada mile widziana.
Nie interesuje mnie rozwiązanie typu dokładka wyświetlacza do czujników.
Pozdrawiam

BpanB

adams502 - 25 Mar 2018, 13:09
Temat postu: Gdzie znajduje się moduł parktronik
Witam. Gdzie znajdę moduł parktronik w fieście mk7 poliftowej, nie ma go w bagażniku w prawym nadkolu. wiązka od czujników zderzaka wchodzi do auta z prawej strony, następnie łączy się z inną wiązką i idzie w stronę przodu auta. na allegro znalazłem moduły z wiązką i jest ona na tyle krótka, że moduł powinien być w bagażniku ale jest przy niej też głośnik a u mnie dzwięk wydobywa się z tylnych głośników audio. chcę do drugiej fiesty z tego samego roku dołożyć oryginalne czujniki parkowania. czy może te czujniki z dodatkowym głośnikiem są od wersji przedliftowej? czy jest różnica w rodzaju radia?
mini_ns - 20 Maj 2020, 12:43

Witam
Mam możliwość zakupu oryginalnego modułu PDC do fiesty z przed liftingu w skład wchodzi to co na zdjęciach, czy wystarczy to pospinać i będzie działać? Czy jeszcze czegoś brakuje w zestawie?
Czy trzeba aktywować system PDC w komputerze samochodu?

mini_ns - 21 Maj 2020, 23:06

Już wszytko jasne. Jeśli by ktoś chciał montować czujniki cofania w przedlifcie, to wystarczy taki zestaw jak na powyższym zdjęciu, wszystko podpiąć plug&play i nic nie trzeba aktywować komputerem. Odłączamy szarą kostkę z prawej tylnej lampy i wpinamy w kostkę szarą z modułu PDC, a niebieską kostkę z modułu wpinamy w lampę :jupi:
Dragon_78 - 3 Lis 2022, 21:26

podepnę się pod temat dostałem zderzak przedni z czujnikami parkowania. W samochodzie z 2012 r. mam fabrycznie podpięte czujniki z tyłu.
Brakuje mi przewodu do podpięcia przednich które przy zderzaku są zakończone kostką. Czy wersje przed i po lifcie różniły się ? gdzie szukać modułu PDC ??

JoeMix - 3 Lis 2022, 21:59

Na 100% pewny nie jestem ale całość i tył tylko to 2 różne systemy,,, nie jest tak że masz tył bez podpiętego przodu,,, no i do przednich jest guzik, nie aktywują sie same,,,
Mars - 5 Lis 2022, 04:51

JoeMix napisał/a:
do przednich jest guzik, nie aktywują sie same,,,


Dobrze, że to potem zmienili i nic nie trzeba aktywować.

JoeMix - 5 Lis 2022, 13:20

Mars napisał/a:
JoeMix napisał/a:
do przednich jest guzik, nie aktywują sie same,,,


Dobrze, że to potem zmienili i nic nie trzeba aktywować.
Czyli jak przy parkowaniu dojeżdżasz przodem to system już działa? czy trzeba na chwile pojechać do tyłu by uaktywnić przód?
Mars - 7 Lis 2022, 11:09

Tak, jak masz włączony bieg (wsteczny lub jedynkę), to czujniki są już aktywne.
JoeMix - 8 Lis 2022, 00:28

Mars napisał/a:
Tak, jak masz włączony bieg (wsteczny lub jedynkę), to czujniki są już aktywne.
:ok: :brawo:
drno_krk - 14 Lis 2022, 14:09

Chętnie podepnę się pod temat. Mam Fiestę z 2011 z czujnikami z tyłu. Czy może mi ktoś podpowiedzieć, co bym potrzebował, żeby podpiąć przednie?
Z tego co przeczytałem powyżej, rozumiem, że były wersje z czujnikami i powinno to działać, ale czy musiałbym zmieniać PDC?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group