Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Przerejestrowanie bez OC-Spadek po dziadku z ciotki na mnie
Autor Wiadomość
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 6 Sie 2012, 16:09   

jak auto na ciotkę poparte testamentem i a Ty będziesz miał akt darowizny w ręce, to bierz. kup w dniu zakupu OC a ciotka zrobi co uważa.. jak się nie będzie wychylać to raczej nie zapłaci UFG
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
Magda M. 




Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i8V/110KM
Imię: Magda
Wiek: 40
Dołączyła: 20 Lut 2010
Posty: 1353
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 6 Sie 2012, 17:03   

PINISLAV napisał/a:
Dziadek zmarł w październiku 2009r, składki zawsze płacone w całości za dany rok.

Otwarcie testamentu luty 2010r.

Nabycie spadku przez ciocie w czasie otwarcia testamentu.

Nabycie spadku zgłoszone do US tylko tu nam nie powiedziała co deklarowała(powinna zadeklarować mieszkanie, samochód, działkę i ewentualne oszczędności).

Miedzy ciotką a mną była umowa że ja przejmuję samochód a miało być to przyklepane aktem darowizny.


No to teraz mamy jasność.
Sprawa wygląda tak, że ty nabywasz auto i w dniu nabycia OC na siebie wykupujesz. Według swoich zniżekk, w towarzystwie dowolnie wybranym. Następnie robisz przegląd i wtedy wóz przerejestrowujesz na siebie. Fakt nabycia zgłaszasz do US, opłacasz podatek i to są wszystkie koszty, jakie poniesiesz. podejrzewam, że ty się w 1000 zł zmieścisz.

Skoro dziadek zmarł, gdy jeszcze OC było ważne, w masę spadkową NIE WCHODZI zaległa składka, a więc nikt z pozostgałych spadkobierców dziadka nie jest nim obciążony.

Teraz pozostaje kwestia cioci.
Skoro deklarację złożyła, to raczej zgłosiła wszystko, a jeżeli nie - sama sobie winna.
Skoro dziadek zmarł w trakcie trwania OC, to nie bardzo polisa sie mogła na niego przedłużyć (no chyba, że umowy ubezpieczeń komunikacyjnych rządzą się swoimi prawami i na osoby nieżyjące przedłużać się mogą?). Z drugiej strony dziadek pozostawił spadkobierców, a więc już zanim testament został odczytany, wiadomym było, że ciągłość własności pozostanie. Czyli OC mogło się przedłuzyć. Na ciotkę. Nie sądzę, żeby miała jakiekolwiek zniżki, więc raczej do zapłacenia będzie składka w pełnej wysokości. Czyli prawdopodobnie około 800 - 1000 zł tak strzelam. Dalej - auto nie ma OC od 1 stycznia 2011 roku, czyli zdecydowanie dłużej niż 14 dni, a więc kara jak napisał MisiekT - kolejne 3.000 zł. I nie ma opcji, że wóz nie wypłynie w systemie, bo już w momencie zawierania nowego OC cała sprawa powinna się wydać pracownikowi na tyle podejrzana, że sprawdzi historię ubezpieczeniową auta. Mając na stole papiery spadkowe, nazwisko i adres ciotki będzie miał na talerzu, więc wątpię, żeby się do niej nie dobrali. Tak że jak by nie patrzył, ciotka będzie musiała kilka tysięcy złotych zapłacić. Jeżeli umawiacie się, że wszelkie jej długi pokrywasz w zamian za otrzymanie auta ty, to już wiesz, ile cię ta zabawa wyniesie.

Z drugiej strony, co by z autem nie zrobić, tak czy tak to, co przypada na ciotkę, zapłacić bedzie trzeba, bo nieubezpieczonego wozu nie da rady nawet wyzłomować...

I na koniec jeszcze kwestia sposobu przejęcia własności auta. Załóżmy, że auto wycenisz na 900 zł (mniej niż 1000). W przypadku darowizny auta wartego 900 zł zapłacisz 63 zł podatku, w przypadku, jeżeli to samo auto w tej cenie kupisz, podatku nie zapłacisz wcale. Jeżeli jednak auto wycenione zostanie na kwotę powyżej 1000 zł, przykładowo na 2000 zł, podatek wyniesie 40 zł w przypadku zakupu i 126 zł od darowizny. jak widzisz, darowizna totalnie ci się nie opłaca, bo dla ciotki nie robi różnicy, sprzedaż czy darowizna, dla ciebie różnica jest istotna, bo sprzedaż to 2% i zwolnienie do kwoty 1000 zł (musisz zgłosić, ale nie płacisz), a darowizna to 7% bez żadnych zwolnień.
_________________
Bo Żółw to Wanna, a Wanna to Żółw. :)

K.I.T.T. [']
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=49816

My car, my choice, my pride - Siekierap! :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 6 Sie 2012, 20:54   

W dowodzie masz Dziadka, umowę darowizny masz między Ciotką a Tobą, potrzebujesz przy rejestracji papiery potwierdzające przejście własności z osoby w dowodzie (dziadka) na osobę w umowie (ciotkę) do tego wykupione OC z datą zgodna na umowie z ciotką. Reszta wstecz Cię nie interesuje, jak coś się czepią to do Cioci.

Skoro OC było płacone w całości zawsze to się przedłużyło na rok 2010,,, ponieważ za ten rok nie było płacone to nie przedłużyło się na rok 2011, z racji iż prawo własności przeszło na Ciotkę ewentualnie do niej TU walnie z roszczeniem zapłaty (można próbować się mignąć odsyłając akt zgonu dziadka, może odpuszczą) Fundusz gwarancyjny jak coś to może się dowalić do przerwy w OC od 2011 (pomimo iż OC nie było za 2010 opłacone, to obowiązywało) to chwili obecnej, ale to też pójdą do Ciotki.

[+]
Magda M. napisał/a:
Skoro dziadek zmarł, gdy jeszcze OC było ważne, w masę spadkową NIE WCHODZI zaległa składka, a więc nikt z pozostgałych spadkobierców dziadka nie jest nim obciążony.
Możesz to szerzej,,, bo wydaje mi się że TU będzie wołać kasy,,, bo OC nie rozwiązuje się chyba z chwila śmierci właściciela,,, (a może?) a przed TU odpowiadamy za wszystkie pierdoły do czasu poinformowania TU.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Magda M. 




Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i8V/110KM
Imię: Magda
Wiek: 40
Dołączyła: 20 Lut 2010
Posty: 1353
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 7 Sie 2012, 01:42   

Joe, jasne, że TU kasy za 2010 rok wołać będzie, ale gdyby dziadek zmarł już po zakończeniu opłaconej polisy, czyli po 31.12.2009, składka za rok 2010 była by jego długiem wobec TU i jako taka weszłaby do masy spadkowej. Jako nieujęta w testamencie, dziedziczona byłaby przez wszystkich spadkobierców. Jak zrozumiałam, tutaj mamy dwie spadkobierczynie (mama i ciocia PINISLAVA, konkubina dziadka nie jest spadkobierczynią), więc zaległa składka stalaby się po połowie długiem każdej z nich. Skoro dziadek zmarł przed zakończeniem trwania polisy, składka za przedłużenie na 2010 rok jest wyłączny długiem ciotki.
_________________
Bo Żółw to Wanna, a Wanna to Żółw. :)

K.I.T.T. [']
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=49816

My car, my choice, my pride - Siekierap! :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 7 Sie 2012, 07:39   

Magda M., No nie wiem czy tak to jest, bo OC jest ścisłe przypisane do samochodu, a przez to do jego właściciela, wiec składka nie może nagle przypadać na 2 osoby, chyba że własność auta tak jest przydzielona, tak myślę,,, Druga sprawa chyba nieważnie kiedy właściciel umiera, jak TU nie poinformujesz to przeciągną OC z automatu i tak się robi dług i tak,,, (na właścicielu auta) Ale tego pewny nie jestem jak tam z polisą w przypadku śmierci właściciela,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 7 Sie 2012, 11:15   

No strzeliłem gafę bo konkubina = żona (wzieli ślub kilkanaście lat przed jego śmiercią). Ja jako wnuk o tym nie wiedziałem.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 7 Sie 2012, 11:30   

PINISLAV, ustal kto jest właścicielem samochodu,,, i czy są odpowiednie kwity na to,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 7 Sie 2012, 12:36   

Dziadek zmarł w październiku 2009r, składki zawsze płacone w całości za dany rok.

Otwarcie testamentu luty 2011r. !!!!! - POPRAWKA

Nabycie spadku przez ciocie w czasie otwarcia testamentu.(Przy otwarciu testamentu żona dziadka(była konkubina) się nie zrzekła zachowku, mama się zrzekła)

Nabycie spadku zgłoszone do US tylko tu nam nie powiedziała co deklarowała(powinna zadeklarować mieszkanie, samochód, działkę i ewentualne oszczędności).

Miedzy ciotką a mną była umowa że ja przejmuję samochód a miało być to przyklepane aktem darowizny.

Właścicielem jest ciotka bo w testamencie miała zapisane że dostaje mieszkanie i wszystkie aktywa, reszta rodziny została pominięta.
 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 7 Sie 2012, 12:49   

PINISLAV, nam nie ustalaj, tylko jak JoeMix, napisał ustal poprzez dokumenty.
po co ty gdybać na dwie strony o czymś co my nie widzimy, Ty nie znasz w sumie na jakich papierach stoi samochód...
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
Magda M. 




Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i8V/110KM
Imię: Magda
Wiek: 40
Dołączyła: 20 Lut 2010
Posty: 1353
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 7 Sie 2012, 13:40   

JoeMix napisał/a:
Magda M., No nie wiem czy tak to jest, bo OC jest ścisłe przypisane do samochodu, a przez to do jego właściciela, wiec składka nie może nagle przypadać na 2 osoby, chyba że własność auta tak jest przydzielona, tak myślę,,, Druga sprawa chyba nieważnie kiedy właściciel umiera, jak TU nie poinformujesz to przeciągną OC z automatu i tak się robi dług i tak,,, (na właścicielu auta) Ale tego pewny nie jestem jak tam z polisą w przypadku śmierci właściciela,,,


Joe, ale tu nie chodzi o to, czy zrobi się dług. Chodzi o to, czyj ten dług fizycznie jest, to znaczy czy powstał jeszczed za życia dziadka, czy już po jego śmierci. Jeśli powstałby za życia dziadka (to znaczy dziadek zmarłby po 31.12.2009 roku i nie opłacił przed śmiercią OC na 2010 rok), wszedłby do masy spadkowej i tym samym obciążał WSZYSTKICH spadkobierców, a więc 50% składki na żonę i po 25% na każdą córkę. Natomiast skoro powstał już po śmierci dziadka, jest to dług kolejnego włascicela auta, wychodzi na to, że ciotki. Inna rzecz, że testament otwarto dopiero w 2011 roku, więc niby ciągłość własności jest, ale nie do końca... to już by trzeba z dobrym prawnikiem skonsultować z jednej strony i ze specem od OC z drugiej. W sumie nie wiem, jak to wygląda w kwestii przedłużenia się OC po śmierci właściciela, u nas to było tak, że OC było wykupione kolejne ok 10.09.2008, tata zmarł jakiś tydzień później, więc OC normalnie do września 2009 było na ojca, bo w ubezpieczalni powiedzieli, że tak może być, a w 2009 ja poszłam do CUK-u wykupić kolejną polisę na siebie już po przerejestrowaniu wozu na mnie.

Co do auta - właścicielem jest WYŁĄCZNIE CIOTKA!! Testament rzecz święta. Zachówki i ewentualne zrzeczenia się ich lub nie, to już roszczenia finansowe pozostałych spadkobierców wobec ciotki i z własnością auta nie ma to NIC WSPÓLNEGO! W testamencie wóz dostała ciotka i ona nim rozporządza.
Koniec kropka.
Na ciotce ciąży kara za nieposiadanie OC 3 tysiące złotych
Koniec kropka
Jedyne, z zapłaty czego można próbować się wyłgać to składka na 2010 rok, ale w porównaniu z tą karą to i tak są grosze.
_________________
Bo Żółw to Wanna, a Wanna to Żółw. :)

K.I.T.T. [']
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=49816

My car, my choice, my pride - Siekierap! :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 7 Sie 2012, 14:19   

Magda M., OC jak wspomniałem jest przypisane do samochodu, nie ma czegoś takiego że w spadku jest samochód i w spadku jest dług za niezapłacone OC,,, jest samochód z długiem,,, i ta osoba co bierze auto bierze na siebie dług OC, zgodnie z ustawą (mniej więcej): "Na nowego właściciela wraz z prawami do auta przechodzą wszelkie przywileje i obowiązki związane z OC, w tym zapłata zaległej składki", więc w mojej opinii nie da rady by auto było kogoś a dług wspólny,,,
Magda M. napisał/a:
Na ciotce ciąży kara za nieposiadanie OC 3 tysiące złotych
Kara to będzie jak kwit przyjdzie,,, bo jest wielce prawdopodobne ze się przywalą, aczkolwiek istnieje cień szansy ze nie,,,
Magda M. napisał/a:
W testamencie wóz dostała ciotka i ona nim rozporządza.
Czyli na jej portfelu spoczywa obowiązek opłaty OC (w tym zaległego)
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Magda M. 




Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i8V/110KM
Imię: Magda
Wiek: 40
Dołączyła: 20 Lut 2010
Posty: 1353
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 7 Sie 2012, 15:54   

Joe, zgadza się. Bo ustawa o OC zakłada tak zwany ustawowy podział spadku. Czyli tak, jak by nie było testamentu. Wtedy - w przypadku opisanym w tym temacie - auto stało by się w połowie własnością wdowy i po 25% dla każdej z córek. W tym momencie mamy standardowe auto na wspólwłasności i OC zawiera na siebie w praktyce jedna osoba (z reguły użytkownik główny samochodu), z tym, że gdyby chciało się komuś w to bawić, miałby prawo dochodzić na drodze cywilnoprawnej od pozostałych wspólwłaścicieli zwrotu kosztów składki proporcjonalnie do ich udziału w samochodzie, ponieważ
Cytat:
"Na nowego właściciela wraz z prawami do auta przechodzą wszelkie przywileje i obowiązki związane z OC, w tym zapłata zaległej składki"
a więc jeżeli włascicieli jest kilku, to ten sapis dotyczy każdego z nich.
Tutaj masz do czynienia z taką sytuacją, że dwie osoby zostały przez spadkodawcę pominięte w testamencie przy podziale spadku. Nie zostały jednak wydziedziczone. Tak więc z jednej strony należy im sie zachowek w wysokości połowy przypadającej na nich części spadku, z drugiej pozostaje zobowiązanie, które odlicza się od kwoty bazowej do obliczenia zachowku, a więc de facto spadkobiorca pominięty w dziedziczeniu aktywów nie jest pominiety przy spłacaniu zobowiązań...
Jednakże wkraczamy tutaj w bardzo zawiłe meandry prawa spadkowego, które są delikatnie mowiąc gdybaniem i nie bardzo dotyczą juz tematu.
W tym przypadku sprawa jest o niebo prostsza, zobowiązanie z tytułu nieopłaconej składki za rok 2010 tak jak i własność samochodu w 100% przypada na ciotkę, tak jak i wszelkie ewentualne rozliczenia i roszczenia finansowe spadkobierców w testamencie pominiętych. Jednakże jedno NIE ŁĄCZY się z drugim i rozliczenia finansowe ciotki nie obciążają w żaden sposób samochodu ani na jego własność wpływu nie mają.
_________________
Bo Żółw to Wanna, a Wanna to Żółw. :)

K.I.T.T. [']
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=49816

My car, my choice, my pride - Siekierap! :)
 
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 7 Sie 2012, 19:38   

zaraz bedzie 50 odpowiedzi - a czy zainteresowany chociaz zadzwonil do ostatniego ubezpieczyciela i zapytal jak sprawa wyglada? :fox:
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 7 Sie 2012, 22:58   

A co on ma dzwonić do ubezpieczyciela i ze się przypominać, po co i co ma się dowiedzieć?
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 8 Sie 2012, 21:37   

Dokumenty do wglądu będę mieć dopiero pod koniec tygodnia.

Na razie stoję z tematem.

chciałbym aby wilk był syty i owca cała.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: Opisy techniczne i dane regulacyjne mk1 (bez XR2)
Laskosz Mechanika ogólna 0 23 Mar 2006, 20:20
Laskosz
Brak nowych postów Przyklejony: Opisy techniczne i dane regulacyjne mk2 (bez XR2)
Laskosz Mechanika ogólna 2 8 Sty 2011, 12:09
Gurney89
Brak nowych postów przerejestrowanie auta z 1,6 na 2,0
Kusiu Ubezpieczenia i rejestracja aut 18 5 Lip 2012, 07:34
kenczorf
Brak nowych postów Przerejestrowanie pojazdu - dziwny przypadek
Czy nie będzie problemów...
Miły Ubezpieczenia i rejestracja aut 16 19 Lut 2011, 21:40
szynszyl
Brak nowych postów Kupno auta a przerejestrowanie w ciągu 30dni
vegetagt Ubezpieczenia i rejestracja aut 1 28 Paź 2011, 14:40
Daras84


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.